Kurkuma, Garam masala, Karí - nech sa dobre varí

Obľúbená indická či ázijská trojka korení: kurkuma, garam masala, kari korenie. Odkiaľ pochádzajú a v akých jedlách sa najčastejšie používajú?

Kurkuma

Kurkuma sa najčastejšie používa v indickej a juhovýchodnej ázijskej kuchyni. Má jemne horkastú, zemitú chuť a výraznú žltú farbu. Vyrába sa zo sušeného a mletého koreňa rastliny Curcuma longa a často sa používa na dochutenie a farbenie jedál, ako sú kari, polievky a ryžové pokrmy.

Kurkuma sa používa aj na farbenie látok a iných materiálov. Vďaka svojmu prirodzenému, jasne žltému pigmentu sa tradične využíva ako prírodné farbivo v textilnom priemysle, najmä v Indii a juhovýchodnej Ázii. Kurkuma môže farbiť látky, vlákna a dokonca aj potraviny, čím dodáva prírodnú a ekologickú alternatívu k syntetickým farbivám. Je však dôležité poznamenať, že farba z kurkumy môže byť menej stála a odolná voči vyblednutiu v porovnaní so syntetickými farbivami.

Ak varíte s kurkumou, nepoužívajte silikónové alebo plastové varešky, doštičky ani nádoby, kurkuma sa nedá tak ľahko vyčistiť. Tak isto dávajte pozor, kde odložíte varešku po pomiešaní jedla pri varení, nakoľko aj na pracovnej doske bledej farby vám môžu zostať žlté škvrny po kurkume.

Garam masala

Garam masala je zmes korení, ktorá sa bežne používa v indickej kuchyni. Obsahuje rôzne korenia, ako sú kardamón, klinček, škorica, korenie, kmín a muškátový orech, a má teplú, aromatickú a mierne pikantnú chuť. Táto zmes sa pridáva do jedál, ako sú kari, dusené mäso, šošovicové polievky a grilované pokrmy, aby im dodala komplexnú a bohatú chuť.

Garam masala má zaujímavé využitie aj mimo kuchyne, najmä v tradičnej indickej ajurvédskej medicíne. Táto zmes korení je považovaná za „zohrievajúcu“, čo znamená, že sa používa na zlepšenie trávenia a podporu metabolizmu. Garam masala sa často pridáva do čajov alebo nápojov, aby podporila vnútorné teplo a energiu, čo môže byť prospešné počas chladnejších mesiacov alebo pri liečbe prechladnutia. Okrem toho, niektoré z korení v tejto zmesi, ako kardamón a klinček, majú antiseptické a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu prispieť k celkovému zdraviu.

Kari korenie

Kari korenie, tiež známe ako curry powder, je zmes korení populárna v indickej a juhovýchodnej ázijskej kuchyni. Obsahuje kurkumu, koriander, kmín, fenikel, senovku a ďalšie korenia, čo jej dodáva aromatickú, mierne pikantnú a korenistú chuť. Karí sa často používa na ochutenie jedál, ako sú kari pokrmy, omáčky, dusené mäso, a dokonca aj marinády na mäso a zeleninu.

Kari korenie, často dostupné v obchodoch, je vlastne zmesou rôznych korení, ako sú kurkuma, koriander, kmín, senovka, a ďalšie. Tento prášok nie je tradičnou súčasťou indickej kuchyne, kde skutoční kuchári zvyčajne miešajú svoje vlastné zmesi korení podľa receptu a chuti, ktorú chcú dosiahnuť. Názov „karí“ pochádza z tamilského slova „kari“, ktoré znamená „omáčka“ alebo „pokrm s omáčkou“. V britskom kontexte sa toto slovo rozšírilo a začalo označovať rôzne jedlá s omáčkami, ktoré obsahovali koreniny. Postupne sa vyvinulo aj „karí korenie“, ktoré zjednodušuje prípravu týchto jedál. Pre autentickú chuť však mnohí kuchári stále uprednostňujú vlastné zmesi korení, ktoré im umožňujú presne kontrolovať chuť a arómu pripravovaného jedla.

Trojica korení – kurkuma, garam masala a karí – je vynikajúca na prípravu rôznych jedál z cukety. Kurkuma dodá cuketovým plackám krásnu zlatú farbu a jemnú zemitú chuť, zatiaľ čo garam masala pridá teplú, aromatickú a mierne pikantnú chuť, ktorá sa skvele hodí k rizotu a zeleninovým jedlám. Karí zmes je ideálna na prípravu cuketových kari omáčok, kde cuketa absorbuje všetky bohaté korenisté chute a dodáva pokrmu ľahkú a sviežu textúru. Tieto korenia nielen obohacujú chuť cukety, ale aj prispievajú k jej vizuálnej atraktivite a celkovej výživovej hodnote, čím vytvárajú pestré a chutné pokrmy.

Zobrazených 1–12 z 21 výsledkov